CV Hazırlama Teknikleri

32
0

Doğru şekilde hazırlanmış bir CV, olası bir iş başvurusu için işvereni, doğru adayın siz olduğunuza ikna etmenin ilk aşamasıdır. Peki mevcut bir pozisyon için onlarca başvurucu yapıldığı durumda sizi çoğunluktan ayıracak olan CV nasıl hazırlanmalıdır?

Etkili bir ön yazı ile başlayın!

Özgeçmişin tamamlayıcısı olan ön yazı neden mi önemlidir?

İlk olarak, iş arayışı süreciniz de ön yazınızın bir numaralı cephaneniz olduğunu unutmayın. İyi hazırlanmış bir ön yazı ile hayalinizde ki iş için güçlü bir adım atmış olursunuz. Güçlü bir ön yazı, yönetici de sizinle tanışma ve sizi mülakata davet etme isteği uyandırır. Ön yazınızı yazarken bu işe neden başvurduğunuz hakkında düşünün ve yazınızı başvurduğunuz pozisyona göre şekillendirin.

İyi bir ön yazı yazmak için dikkate alınması gerekenler;

 • Hangi pozisyon için ve neden başvuruyorsunuz?
 • Neden bu pozisyon için uygunsunuz?
 • Kariyer hedefiniz nedir?
 • Ön yazılar, özgeçmişiniz için bir referanstır. Yazınızda kısa, öz ve etkileyici maddeler kullanın.
 • Bazı şirketler, kişisel özelliklerinize dikkat eder. Ön yazınızda, şirket kültürüne ve ortamına uyum sağlayabildiğinizi gösterin.

 

CV içeriğinde hangi ana başlıklar yer almalıdır?

 • İletişim Bilgileri
 • Kişisel Bilgiler
 • Eğitim Bilgileri
 • İş ve Staj Deneyimleri
 • Yabancı Dil ve Bilgisayar Bilgileri
 • Katıldığınız Eğitimler, Seminerler ve Almış Olduğunuz Sertifikalar
 • Topluluk ve Dernek Üyelikleri
 • Hobileriniz ve İlgi Alanlarınız
 • Referanslar

 

İletişim Bilgileri

İletişim bilgileriniz özgeçmişinizin en görünür yerinde olmalıdır. Açık adresiniz, işverenin size doğrudan kısa bir şekilde ulaşabileceği telefon numaralarınız ve e-mail adresiniz kesinlikle CV’nizde yer almalıdır. Ayrıca hangi şehirde iş başvurusu yapıyorsanız, o şehirde bir adres yazmanız sizin avantajınıza olacaktır.

 

Kişisel Bilgiler

Kişisel bilgiler kısmına yazmanız gereken bilgiler arasında adınız, doğum tarihiniz, doğum yeriniz sürücü belgesiniz ve medeni durumunuz yer almaktadır. Erkek adaylar askerlik durumunu ayrıca belirterek tecilli ise tecil tarihini kesinlikle yazmalıdır. Eğer yurt dışındaki bir işe başvuru yapacaksınız uyruğunuzu da yazmayı unutmayın.

 

Eğitim Bilgileri

Bir işveren için en önemli kriterlerden bir tanesi olan eğitim bilgilerinizi ters kronolojik sıra ile yazın. Mezun olduğunuz okulları yazarken hangi tarihte başlayıp, hangi tarihte bitirdiğinizi ve genel not ortalamanızı belirtmeyi unutmayın.

 

İş ve Staj Deneyimleri

İş deneyimleri, işe alınmadaki en önemli ölçütlerden biridir. İş tecrübelerinizi de, eğitim bilgileriniz gibi ters kronolojik sıra ile,  işe başlama ve işten ayrılma tarihlerinizi belirterek yazın.

Bu bölümde iş tanımınızı doğru bir şekilde yaparak hangi pozisyonda çalıştığınızı ve çalıştığınız firmaya kattığınız değerleri, hangi görev ve sorumlulukları aldığınızı belirtin.  Çalıştığınız işlerde ki başarılarınızı özellikle vurgulayın ve işverenin sizin hakkınızda doyurucu bilgiye sahip olmasına yardımcı olun.

Eğer yeni mezunsanız ve iş deneyiminiz yoksa staj bilginizi mutlaka deneyim gibi değerlendirin ve stajda aldığınız sorumlulukları belirterek yazın.

 

Yabancı Dil ve Bilgisayar Bilgileri

Bu alanda bildiğiniz yabancı dilleri okuma, konuşma ve yazma derecelerini ayrı ayrı olacak şekilde yazın. Bilgisayar bilginizi yazarken kullanabildiğiniz her programı belirtmek zorunda değilsiniz. Pozisyonun gerektirdiği programları ve derecelerini yazmanız yeterli olacaktır.

 

Katıldığınız Eğitimler, Seminerler ve Almış Olduğunuz Sertifikalar

Başvurmuş olduğunuz pozisyonun gereklerine göre katılmış olduğunuz mesleki kurs, eğitim ve seminerleri, almış olduğunuz sertifikaları uygun başlıklar altında belirtin.

 

Topluluk ve Dernek Üyelikleri

Topluluğun adı, topluluktaki göreviniz , görev sürecinde içinde yer aldığınız faaliyetlerin ve projelerin kısaca tanımını yaparak yazın. Deneyimi olmayan yeni mezun adaylar için topluluk ve dernekler de yaptıkları faaliyetler özgeçmişinizi güçlendirecektir.

 

Hobileriniz ve Kişisel Becerileriniz

Hobileriniz ve kişisel becerileriniz sizin liderlik ruhu olan, ekip çalışmasına önem veren, hızlı karar alabilen, işine odaklanabilen biri olduğunuza dair işverene ufak detaylar verecektir. Bu nedenle hobilerinizi ve ilgi alanlarınızı yazarken genel ifadeler kullanmaktan kaçının ve karakterinizi yansıtacak belirgin özelliklerinizi yazın.

 

Referanslar

Referanslar kısmı sizi temsil edecek kişilerin listesidir. Özgeçmişinize muhakkak bir referans alanı oluşturun. Bu alana sizi tanıyan ve hakkınızda işverenlere tavsiyede bulanabilecek kişileri yazın. Referanslarınızı yazarken de kişilerin mesleki bilgilerini ve iletişim bilgilerini vermeyi unutmayın. Eğer yeni mezunsanız staj yaptığınız yerden referans olmasını veya okuldaki hocanızdan referans olmasını isteyebilirsiniz.

 CV hazırlarken nelere dikkat etmeliyiz?

 • CV’nizi A4 kağıdına yazın.
 • Öz geçmişinizi kısa ve özlü tutmaya çalışın. Özellikle yeni mezunsanız CV’niz 1 sayfadan fazla olmamalı. Ancak akademik başvurularda hazırlanan CV ‘ler daha fazla sayfa olabilir.
 • Özgeçmişinizi birinci ya da üçüncü tekil kişi ağzıyla bilgisayardan yazın.
 • Genellikle Arial ve Times New Roman kullanın ve kullanacağınız yazı karakteri boyutu 10 ya da 12 olsun.
 • Özgeçmişinize ekleyeceğiniz fotoğraf iş dünyasının gerektirdiği sınırlar çerçevesinde sade ve aynı zamanda profesyonel olsun.
 • CV’nizde belirttiğiniz e-mail adresiniz mantıklı hatta mümkünse isim ve soyadınızı içeren bir adres olsun
 • CV’niz de önemli özelliklerinizi vurgulayın. Mesela en iyi başarınızı en üste yazın
 • Başvurduğunuz her pozisyon için ayrı bir ön yazı hazırlayın. Eğer genel başvuru yapıyorsanız kariyer hedefinizi belirterek hangi alanda çalışmak isteğinizi yazın
 • Son olarak gereksiz bilgiler eklemekten kaçının ve anlaşılır sade bir dil kullanın.

İlgili Bloglar

 • Jan 1, 1970
  Stajyerler için İşverenlere Sağlanan…

  Bir önceki içeriğimizde stajyerlerin şirketinize sağladığı faydalardan bahsetmiştik. Bu içerikte de bu faydaların en önemlilerinden biri olan devlet teşvikinden bahsedeceğiz. Yeni düzenlenen 3308 sayılı Mesleki..

  0 Daha Fazla

Yorum Bırakın