Etkinlik Takvimi

Kas
1
Per
DASK Depreme Dayanıklı Bina Tasarımı Yarışması @ İstanbul Osmanlı Arşivleri
Kas 1 – Ara 21 all-day

DASK Depreme Dayanıklı Bina Tasarımı Yarışması Başlıyor!

Türkiye’de ilk kez DASK tarafından düzenlenen, inşaat ve mimarlık fakülteleri tarafından her sene heyecanla beklenen geleneksel Depreme Dayanıklı Bina Tasarımı Yarışması’nın beşincisi için ön kayıt dönemi başladı.

Başta inşaat mühendisi adayları olmak üzere tüm üniversite öğrencilerinin deprem bilincini ve depreme dayanıklı bina tasarımı becerisini artırmanın en heyecanlı yollarından biri olan bu yarışma şunları amaçlıyor:

İnşaat mühendisliği öğrencilerine depreme dayanıklı yüksek bina tasarımı ve maket yapımı aşamalarında çalışma fırsatı sunmak
Deprem mühendisliği mesleğini tanıtmak ve öğrencileri bu alanda uzmanlaşmaları için özendirmek
Deprem ve depreme dayanıklı bina bilincini artırmak

Kimler katılabilir?

Üniversite öğrencileri arasında düzenlenecek DASK Depreme Dayanıklı Bina Tasarımı Yarışması’na üniversitelerin lisans öğrencilerinden oluşan en fazla beşer kişilik takımlar başvurabilir.

Takım üyelerinin çoğunluğunu inşaat mühendisliği bölümü öğrencileri oluşturmalıdır. Aynı üniversitenin mimarlık bölümlerinden en fazla iki öğrenci takıma dâhil olabilir.Takım üyelerinin okuduğu üniversitede mimarlık bölümü yoksa bir başka üniversiteden mimarlık öğrencisi takıma dâhil edilebilir. Takımlara inşaat mühendisliği bölümü öğretim üyelerinden bir kişi önderlik eder.

Yarışma aşamaları

Birinci aşamada, Proje Ön Şartnamesi’ne uygun şekilde tasarlanan bina projeleri değerlendirilip ön elemeden geçecek.

İkinci aşamada, ön elemeden geçen bina projeleri DASK’ın göndereceği malzemeler (balsa çıta ve levhalar) ile Teknik Şartname’ye uygun bir şekilde bina maketine dönüştürülecek.

Son aşamada 7-8 Nisan 2019 İstanbul Osmanlı Arşivleri’nde düzenlenecek büyük yarışma finalinde bina maketlerinin şartnameye uygunlukları ve depremi simüle eden sarsma masası üzerindeki performansları değerlendirilecek.

Yarışma takvimi

Proje başvurusu için son tarih: 21 Aralık 2018
Seçilen takımların açıklanması, maket malzemelerin gönderilmesi ve Teknik Şartname’nin açıklanması: 7 Ocak 2019
Performans tahminlerinin ve her bir kat alanının Excel dosyası halinden gönderimi: 1 Nisan 2019
Bina maketlerinin kargo ile Osmanlı Arşivleri’ne gönderilmesi için son tarih: 6 Nisan 2019
Büyük final: 7-8 Nisan 2019
Ödül töreni: 9 Nisan 2019

Yarışmanın kapsamı

Belirlenen kurallara göre tasarlanacak ve balsa ağacı çıtalarından ve levhalarından imal edilecek ölçekli bina maketleri bir seri sarsma masası testlerine tâbi tutularak deprem performansları deneysel bir şekilde belirlenecek.

Maket binanın başarısında en önemli faktör, “depremde yıkılmaması” olacak.

Ekonomik ve estetik faktörler de ayrı birer kriter olarak takımların performanslarını etkileyecek. Teknik puanlamada, yapının deprem performansının seviyesi (hissedilen sarsıntı seviyesinin ve yapısal hasarın azlığı); ekonomik puanlamada, maket binanın ağırlığı (malzeme miktarı) ve toplam kat alanı; estetik puanlamada ise yapı mimarisi ve pazarlama potansiyeli (poster ve sunum) gibi kriterler dikkate alınacak.

Yarışmanın kazananı bir fayda-maliyet hesabı sonucunda bulunacak en yüksek toplam yıllık kazancı elde eden takım olacaktır.

Derecelendirme ve ödüller

Üç kuvvetli yer hareketinden herhangi birinde yıkılmadığına hükmedilen bir binayı tasarlayan takımlardan Nihai Yıllık Kazancı (NYK) en yüksek olan takım yarışmanın galibi olacak.

Yarışmada birinci olan üniversitenin ilgili bölümünün emrine laboratuvar teçhizatı temini amacıyla 50.000 TL tutarında para ödülü tahsis edilecektir. İlk üçe giren üniversite takımlarının öğrencilerine ise aşağıda belirtilen para ödülleri verilecektir:

1.takım: 15.000 TL

2.takım: 10.000 TL

3.takım: 5.000 TL

Yarışmada dört adet özel ödül verilecektir:

En İyi Mimari Özel Ödülü: Jüri tarafından seçilecektir.
En İyi Deprem Performansı Özel Ödülü: Ölçümler sonucu belirlenecektir.
En İyi İletişim Becerisi ve En İyi Sunum Ödülü: Jüri tarafından seçilecektir.
Yarışma Ruhu Ödülü: Yarışma katılımcılarının vereceği oylarla seçilecektir.

Yarışma hakkında

DASK Depreme Dayanıklı Tasarım Yarışması, 2003’ten beri ABD’de Deprem Mühendisliği Araştırma Enstitüsü’nün (EERI) Öğrenci Liderlik Konseyi (SLC) tarafından düzenlenen Sismik Tasarım Yarışması’nın (Seismic Design Competition) Türkiye versiyonudur. Konsepti ve mekanizması ile birlikte Türkiye’de ve dünyada büyük yankı uyandıran DASK Depreme Dayanıklı Bina Tasarımı Yarışması hem ulusal hem de uluslararası arenada birbirinden prestijli ödüller kazanmıştır.

Ara
1
Cts
Betonik Fikirler Proje Yarışması
Ara 1 2018 @ 12:17 – Şub 28 2019 @ 13:17
Betonik Fikirler Proje Yarışması

Sabancı Holding ve Heidelberg Cement ortaklığında kurulan, çimento ve hazır beton sektöründe Türkiye’nin önde gelen üreticilerinden Akçansa tarafından düzenlenen ve bu sene 10.’su yapılacak olan Betonik Fikirler Proje Yarışması’nda 3 aralık 2018’de başlayan başvurular 28 şubat 2019 tarihine kadar devam edecek.

Türkiye’deki üniversitelerin tüm fakültelerinden lisans, yüksek lisans öğrencilerine ve akademisyenlere açık olan yarışmada dereceye girenlere ödülleri mayıs ayı içinde düzenlenecek bir törenle verilecek.

Bu sene “Yapıda Dijital Dönüşüm” teması altında yapılacak yarışmada, mevcut bir değer zincirinin dijital teknolojilerle yenilenmesi, ürün geliştirme, başarılı bir iş modelinin uygulanması, müşteri beklenti ve isteklerinin insan, iş modeli ve nesneler arası düzenleme ile çözülmesi gibi konularda inovatif fikirler dereceye girmeye çalışacak.

Yarışmaya öğrenciler ve akademisyenler, farklı fakülte ve bölümlerden en az 2, en çok ise 4 kişilik gruplar halinde katılabiliyor. Yarışmada birinci olan grup üyeleri Heidelberg Cement Almanya Teknik Ziyareti, ikinci grup üyeleri iPad ve üçüncü grup üyeleri Apple Watch kazanacak.

Oca
15
Sal
Değişik Tasarım Yarışması
Oca 15 @ 13:12 – 14:12
Değişik Tasarım Yarışması

Yarışmanın Amacı:
İzmir Fuarcılık Hizmetleri Kültür ve Sanat İşleri Tic. A.Ş. (İZFAŞ)’ın 25. MARBLE Uluslararası Doğal Taş ve Teknolojileri Fuarı etkinlikleri kapsamında ikinci kez düzenlediği Genç Yaratıcı Fikirler Platformu – “Değişik Tasarım Yarışması”sının amacı; genç tasarımcılar ile sektörün yenilikçi firmalarını bir araya getirmek ve Türkiye’nin doğaltaş sektörüne genç tasarımcılar ile ivme kazandırmaktır.

Katılım Koşulları:
– 18 yaşını doldurmuş ve 35 yaşını aşmamış olmak,

– Endüstriyel tasarım, içmimarlık, peyzaj ve mimarlık gibi tasarım bölümlerinde ve/veya seramik, heykel gibi güzel sanatlar fakültelerine bağlı bölümlerde lisans ve ön lisans bölümlerinden yeni mezun olmuş veya halen okuyor olmak,

– Sektöründe tanınmış bir isim veya marka olmaması, sektöre yönelik ürünlerle ilgili kendi adına kayıtlı bir iş yerine sahip olmamak.

Teslim Şekli:
Tasarımlar JPG formatında en fazla 3 adet görselden oluşan koleksiyon halinde gönderilecektir. Yatay A3 formatına uygun ve yüksek çözünürlüklü üretilmelidir. Tasarımlar yukarıda belirtilen katalog formunda proje ile birlikte ceren.demirel@izmirfair.com.tr adresine iletilmelidir.

Tasarımların 15 Ocak 2019 tarihine kadar internet ortamında gönderilmemesi durumunda; tasarımlar daha sonra posta, kargo ya da elden teslim edilse dahi değerlendirmeye alınmayacaktır.

Ödüller:
Marble “En Değişik” Tasarım Ödülü (en fazla 3 adet): 5.000’er TL
Üretilen tasarımların arasından seçilecek 3 ürünün tasarımcılarına ve bu projeleri destekleyen firmalara “Marble En Değişik Tasarım Ödülü” tasarım plaketi verilir.

Marble “İş birliği” Tasarım Ödülü:
Üretim sürecine yansıyan işbirliği ve süreç odaklı başarılı çalışmalar arasından seçilecek 2 projenin tasarımcısı ve bu projeleri destekleyen firmalara “Marble İşbirliği Tasarım Ödülü” tasarım plaketi verilir.

Marble “Değişik” Tasarım Ödülü:
Üretilen tüm tasarımların sahiplerine ve Genç Yaratıcı Fikirler Platformunu destekleyen tüm firmalara “Marble Değişik Tasarım Ödülü” tasarım plaketi verilir.

Oca
19
Cts
CAMİ TASARIMI FİKİR YARIŞMASI
Oca 19 @ 13:46 – Nis 10 @ 14:46
CAMİ TASARIMI FİKİR YARIŞMASI

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un talimatıyla camilerin daha estetik, erişilebilir, sağlam ve çevreye duyarlı olabilmesi amacıyla “Cami Tasarımı Fikir Yarışması” düzenleniyor.

Diyanet İşleri Başkanlığının talebi üzerine, Bakan Kurum’un talimatıyla camilerin daha estetik, erişilebilir, sağlam ve çevreye duyarlı olabilmesi amacıyla Yapı İşleri Genel Müdürlüğü ve İller Bankasının ortak çalışmasıyla “Cami Tasarımı Fikir Yarışması” yapılacak.

Yarışmaya katılacak projelerde, geçmişin mimari anlayışını bugünün teknolojisiyle harmanlayan, mimari açıdan şehrin yapısına uygun, bölgesindeki ihtiyaca cevap verebilen, sosyal imkanlar ile donatılmış özellikli camiler aranıyor.

Bundan dolayı “Cami Tasarımı Fikir Yarışması”nda, camilerin tarihsel gelişime katkı sağlayarak geleneksel tecrübenin yaşatılması, toplumun ihtiyaç ve beklentilerini karşılayan aynı zamanda günün imkanlarını da kullanan bir tasarım yaklaşımıyla ele alınması, camilerin ibadethane olmasının yanında günün her saati hayatın aktığı yaşam alanları olmasına yönelik fikirlerin paylaşımı amaçlanıyor.

Yarışmaya Başvurular Devam Ediyor

Başvuru sahiplerinden, mimari açıdan tarihe, kültüre, geleneğe vurgu yapmaları, çevreyle uyumlu, sürdürülebilir, enerji verimliliği olan, iklimsel verileri, topografyayı gözeterek işletme planı çerçevesinde önceden düşünülmüş yaşayan ve yaşanan mekan kurguları bekleniyor.

Öte yandan doku, renk, ışık gölge, desen, boyut gibi mimariye ilham veren her türlü kavramın düşünüldüğü tasarımların yer alması isteniyor.

Başvuruların devam ettiği yarışma, 200 ve bin kişilik camiler olmak üzere iki kategoriye ayrılıyor. Bin kişilik cami için 3 bin 300 metrekarelik, 200 kişilik cami için ise 570 metrekarelik ihtiyaç programı belirleniyor.

“16 Projeye Toplam 720 Bin Lira Ödül Verilecek”

Cami tasarımlarında, engelli ve yaşlıların erişilebilirliği, kadınlara özel kullanım alanları ve imkanlar, çocuklar için camide özel alanlar olması bekleniyor.

Caminin ibadethane işlevinin yanında sosyal ve eğitim işlevlerini de üstlenebilmesi amacıyla ihtiyaç programında çok amaçlı salon, kütüphane, kuran kursları gibi çeşitli donatılara da yer verilmesi planlanıyor.

Yarışma ile toplumun her yaşta ve durumda camilerle bağının kurulması ve kopmaması hedefleniyor.

Projelerin son teslim tarihi 10 Nisan olan yarışmada, 200 kişilik ve bin kişilik kategoriler için üçer derece, üçer mansiyon iki

Mar
6
Çar
Balkan Evleri Maket Yarışması
Mar 6 – Mar 8 all-day
Balkan Evleri Maket Yarışması

Kocaeli Üniversitesi, ODTÜ ve Bursa Teknik Üniversitesi’nin öğretim üyelerinin desteği ile Türkiye ve Balkan coğrafyasında kayıtlı üniversite öğrencilerine yönelik düzenlenen mimari maket yarışmasına proje teslimi için son tarih 6 Mart 2019.

YARIŞMANIN AMAÇLARI

 1. Balkanlarda Türk Kültür Mirası’nın en önemli unsurlarından Mimari’nin, “GELENEKSEL BALKAN EVLERİ” kavramı etrafında maket ürünleri il ele alınması.
 2. Yarışma ürünleri ve kolokyumu ile “Geleneksel Balkan Evleri ve Mimarisi” üzerine deneyim ve bilgi alışverişi sağlanması.
 3. Yarışmaya teslim edilen ürünler ile “Ulusal ve Uluslararası Sergi ve Tanıtım Programları” tertiplenmesi.

YARIŞMA İÇİN BEKLENEN ÜRÜNLER VE NİTELİKLERİ

 1. MAKET + POSTER: Balkan Coğrafyasındaki ülkelerde (ek1) katılan grubun seçeceği tarihi ve/veya geleneksel karakteri olan bir konutun “1/50 ölçekli” yakın çevre dokusu ile birlikte mimari anlatım diline uygun konut ve çevre peyzajı maketi +rumuz. Ayrıca konutun Balkan coğrafyası ve yakın şehir çevresindeki konumunu ülke, bölge, şehir, semt-mahalle boyutları ile anlatan “A3 boyutunda bir poster”.
 2. Maket tekniği, malzeme ve renk seçimi serbest olup geleneksel karakter, mimari cephe ve yapı elamanları ve çevre dokusunun anlatımına uygun olması beklenmektedir.
 3. Maketin teslim edilmesi ve ödül alınması sonrasında ödül alanlara maket üretim masrafları için nakdi ödül dışında 150 TL nakit destek verilecektir

KOLOKYUM VE KONFERANS

Konferans Tarihi: 8 Mart 2019 Cumartesi,

Ödül Töreni ve Kolokyum Tarihi: Jüri değerlendirmesinden sonra açıklanacaktır.

Jüri üyeleri tarafından yarışma süreci değerlendirilecektir. Kentten ilgililerin de basın duyurusu ile davet edileceği ve jüri üyesi Prof .Dr. Ali Uzay Peker’in (ODTÜ) vereceği “Kanuni Sultan Süleyman Türbe Palankası Kazı Çalışmaları ve Zigetvar’da Türk Mimarisi” ( saat 18:00, yer Kocaeli Bilim Merkezi) temalı konferans ile sonlanacaktır.

KATILIM ŞARTLARI:

 1. Ekibin tamamının kayıtlı üniversite öğrencisi olması zorunludur. Her grup üyesinden onaylı öğrenci belgesi talep edilecektir. Değerlendirmenin gerçekleşeceği 8 Mart 2019 tarihinde halen öğrenci olmak zorunludur. (Sadece Lisans ve Önlisans Öğrencileri Katılabilir)
 2. Gruplar en az 2 en çok 4 öğrenci ve zorunlu olmamakla birlikte en çok 1 danışman ile oluşturulacaktır. Grupların Balkan Mimarisi ve Şehirciliği üzerine çalışmış uzman ve/veya öğretim elemanlarından danışman desteği almaları teşvik edilmekte ve tavsiye edilmektedir. Öğrencilerine destek vermek isteyen öğretim üyelerimiz diledikleri kadar ekibe danışmanlık yapabilirler.
 3. Rumuz 5 rakamdam oluşacaktır. Rumuzda ardışık sayılar ve aynı rakamın ikiden fazla tekrarı kullanılmayacaktır. Maketler ve A3 poster üzerinde grup üyelerini belirtebilecek herhangi bir işaret simge bulunmayacaktır.
 4. Maketi yapılan konutun öznelliğini ve seçilme nedenini açıklayan en az 300 kelimelik bir tanıtım/mimari künye raporu hazırlamak ve teslim saatine kadar başlığında 5 rakamlı rumuzu içeren .docx dosya formatında yarışma mailine iletilmesi zorunludur. İsteğe bağlı olarak mini rapor cd ortamında da teslim edilebilir.
 5. Yarışma mümkün olan en geniş spektrumda Balkan Evleri’nin nitelikli maketlerini elde etmeyi hedeflemektedir. Katılımcı gruplar hangi konutun maketini yapacaklarını seçmekte özgür ve aynı zamanda seçme nedenini açıklama ve seçilen maket konusunun öznelliğini jüriye sunmakla sorumludur.
 6. Maket ölçeği 1/50 olup konutun yakın çevresi ile ilişkisini göstermesi beklenmektedir. Malzeme ve maket tekniği serbesttir. Değerlendirmede işçilik, renk ve malzeme uyumu, soyutlama düzeyi …vb ölçütler jüri tarafından değerlendirilecektir. Maket hazırlama çerçevesi 100 cm x 70 cm olarak tespit edilmiştir.
 7. Teslim edilen ve/veya Değerlendirmeye sunulan tüm maketler BALTÜRK derneği uhdesine geçecek olup dernek binası ve derneğin yurtiçi ve yurtdışı Balkan Coğrafyası’ndaki etkinliklerinde sergileme ile tanıtımı yapılacaktır.

ÖDÜLLER: TOPLAM 8000 TL + 1500 TL= 9500 TL NAKİT ÖDÜL

 • 1 Adet 1.lik Ödülü :2000 Tl / Ekip + Şilt ve Plaket / Kişi
 • 1 Adet 2.lik Ödülü : 1500 Tl / Ekip + Şilte ve Plaket / Kişi
 • 1 Adet 3.lük Ödülü : 1000 Tl / Ekip + Şilte ve Plaket / Kişi
 • 7 Adet Mansiyon Ödülü 500 Tl / Ekip + Şilte ve Madalya / Kişi

(Ödül alacak 3+7=10 makete ayrıca 150 TL maket masrafı ödemesi yapılacaktır.)

YARIŞMA KAPSAMINA GİREN BALKAN COĞRAFYASI BÖLGE VE ÜLKELERİ

Türkiye/Trakya, Hırvatistan, Sırbistan, Karadağ, Kosova, Slovenya, Arnavutluk, Makedonya, Bosna-Hersek, Bulgaristan, Romanya ve Yunanistan