İş Görüşmesine Nasıl Hazırlanırım?

İş Başvurularında Nelere Dikkat Edilmeli?
0

İş görüşmeniz var ve nasıl hazırlanacağınızı bilmiyor musunuz ? Panik yapmanıza hiç gerek yok bu yazımıza ufak bir göz atmanız yeterli ?

İş görüşmeleri ilk defa gideceklerin korkulu rüyasıdır her zaman bu yazımda maddeler halinde size bazı önemli noktaları listeleyerek yardımcı olmaya çalışacağım.

 

 • İş analizi

 

İş görüşmesinin önemli bir kısmı hazırlanırken iş analizine zaman ayırmaktır. İş tanımını ve işverenin gerektirdiği beceri, bilgi, mesleki ve kişisel niteliklerinizin ayrıntılı listesini yapmak size akılda kalıcı ve heyecanlandığınızda bile hatırınıza gelebilecek ipuçları sağlar ?

 

 • Eşleştirme

Sıra eşleştirmekte! İş listesini oluşturduktan sonra sizin sahip olduğunuz özelliklerinizi kapsayan farklı bir liste oluşturun. Bu listede sizin yetenekleriniz, sertifikalarınız, deneyimleriniz, mesleki yatkınlıklarınız, bilgisayar becerileriniz yer almalıdır. Ardından bunları diğer listeyle eşleştirin. Aynı zamanda sahip olduğunuz özelliklere örnekler de düşünebilirsiniz. Bu sayede görüşme sırasında işveren bu özelliklerden bazılarını sergilediğiniz zamanı tanımlayın dediğinde hazır olursunuz.

 

 • Şirket Araştırması

 

Bir iş görüşmesine gitmeden önce yalnızca iş değil şirket hakkında da araştırma yapmak aynı öneme sahiptir. Bu araştırma şirketin ve şirket kültürünün size uygun olup olmadığıyla ilgili bilgi edinmenize yardımcı olur. Çalışmak istediğiniz firmanın websitesini ziyaret edip özellikle vizyonunun ve misyonunun da içinde bulunduğu ‘hakkımızda’ sayfasını, medyada yer aldığı haberleri inceleyebilir ve hakkında yazılmış makalelere göz atabilirsiniz. Ek olarak ulaşabilirseniz çalışanları ile bilgi alışverişi yapabilirsiniz.

 

 • Kıyafet ve Saç

 

İş görüşmelerinde kıyafet seçimi ilk izlenim oluşturmakta büyük önem taşımaktadır. (Bu konuyu ayrıntılı şekilde başka bir yazımda da anlatmıştım ama yine de kısaca bahsedeceğim.) Kadınlar ve erkekler için kurtarıcı renklerimiz siyah ve koyu laciverttir.

Günlük hayatımızda sıkça kullandığımız t-shirtler, kazaklar, jeanler iş görüşmesine giderken özellikle kaçınmamız gereken kıyafetlerdir. Kadınlar için tek parça bir elbise, ceket-pantolon veya ceket-etek takımlar fazla detaylara sahip değiller ise gayet uygun parçalardır. Erkekler için yine siyah veya koyu lacivert takım elbise iş görüşmesi için kabul gören seçimdir. Yine saçlarınızın temiz ve bakımlı, abartıdan uzak bir modelde olduğu sürece doğru kıyafet seçimiyle iş görüşmesine uygun görünmenize yardımcı olacaktır.

 

 • Beden Dili

 

(Bu konuyu ayrıntılı şekilde başka bir yazımda da anlatmıştım ama yine de kısaca bahsedeceğim.)

 

Beden dili iş görüşmelerinde kritik bir öneme sahiptir. Dikkat edeceğiniz yegane nokta iş görüşmenize yeteri kadar çalıştıktan sonra motivasyonunuzu ve kendinize güveni yüksek tutmanızdır. Bazı örneklerle açıklamak gerekirse;

 1. Güler yüzlü olmak
 2. Dik durmaya özen göstermek
 3. Tok ve karşımızdaki kişinin duyabileceği yükseklikte ses tonuyla konuşmak
 4. Oturacağınız yer belirtildikten sonra yakınınızda masa varsa kendi eşyalarınızı veya kollarınızı masaya koymamak
 5. El tokalaşması sırasında karşınızdaki kişinin suratına bakmak

Başlıca üzerinde durarak pratik yapmanız gereken konulardır.

 

 • İş görüşmesine götürülmesi gerekenler

 

Hem götürülmesi gereken hem de gerekmeyen bazı eşyalardan bahsedeceğim. İlk olarak CV nizi e-mail yoluyla yollamış olsanız bile mutlaka yanınızda götürmeniz gerek, ek olarak görüşme sırasında sizin beklentileriniz sorulduğu sırada unutabilme ihtimalini de göz önünde bulundurarak daha önce hazırlamış olduğunuz listenizi de yanınıza almanızda fayda var. Cep telefonunuz veya çeşitli elektronik kişisel eşyalarınız (kulaklık vb.) iş görüşmesi sırasında kesinlikle yanınızda bulunmaması gerekenler listesinin başında yer alır. Ek olarak kahve, sandiviç, sakız, su gibi yiyecek ve içecekleri de yanınıza almamanız gerekir.

 

Son adım! Bol bol sıraladığım bu noktaların üzerinde durarak pratik yapmak sizi iş görüşmesine mükemmel bir şekilde hazırlayacaktır. Başarılar!

İlgili Bloglar

 • Jan 1, 1970
  Mülakat Sırasında En Fazla…

  Negatiflik Okuldaki ya da iş hayatındaki geçmiş deneyimleriniz ne kadar kötü olursa olsun mülakatlara negatif görüşlerle gitmeyin. Eski iş deneyimlerinin konusu açıldığında, adaylar en makul..

  0 Daha Fazla
 • Jan 1, 1970
  Özgeçmişiniz Nasıl Görünmeli?

  Özgeçmişinizin formatına dikkat edin. Temiz şık bir yazı tipi olan düzgün, net ve dengeli bir özgeçmiş tasarlayın.     “3 saniye kuralı“ Özgeçmişinizin ilk üçte..

  0 Daha Fazla
 • Jan 1, 1970
  Mutlu Çalışan = Mutlu…

  Yoğun iş temposunun içinde birçok işveren, çalışan mutluluğunun önemini unutmaktadır. Bunun yanında bu konuda farkındalığı gelişmiş şirketler de vardır. Çünkü artık büyük şirketler, liderler ve..

  0 Daha Fazla

Yorum Bırakın