İş Mülakatlarında Dikkat Edilmesi Gereken Beş Ana Nokta

Mülakatlarda Nasıl Davranmalıyız?
0

Birçok aday işe alım sürecinde en zor kısmın mülakat aşaması olduğunu savunur. Birçok zorlu aşamayı geçtikten sonra mülakatlarda yapılan ufak yanlışlar nedeniyle diğer adaylar arasından seçilmek zorlaşır. Bu nedenle mülakatlarda İnsan Kaynakları uzmanını etkilemek için adayların bu beş ana noktaya dikkat etmesi gerekir. Bunlar:

 • Şirket bilgisi
 • İlgi ve beceriler
 • Ölçülebilir başarı örnekleri
 • Olumlu tutum ve esneklik
 • Görgü

Şirket Bilgisi

İşverenler, adayların o şirkette gerçekten çalışmak istediğine inanmak isterler. Bazen mülakat sırasında şirketle alakalı özel olarak yöneltilen sorularla bazen de üstü kapalı sorularla şirket hakkındaki bilginizi ölçmeyi amaçlarlar. Bu nedenle mülakat sırasında sorulara cevap verirken şirketin tarihi, işleyişi, piyasadaki yeri ve ürünleri hakkındaki bilgilerinizi de cevaplarınıza katarsanız karşınızdakilerin dikkatini çekme şansınız artar.

Şirket hakkında her bilgiye sahip olmak yerine yürüttüğü sosyal sorumluluk projeleri, aldığı ödüller, piyasaya sürdüğü yeni ürünler ve çalışma politikası hakkında sahip olduğunuz bilgilerle küçük çaplı bir araştırma yaptığınızı göstermiş olursunuz. Bu araştırma çalışmak istediğiniz şirketin gerçekten size uygun olup olmadığını anlamanıza da yardımcı olur.

İlgi ve Beceriler

Günümüzde birçok kurumsal şirket, çalışanlarının sosyal anlamdaki aktifliğinin ve kendini gelişme çabasının iş hayatını olumlu etkilediğine inandığı için mülakatlarda eğitimiz dışında katıldığınız etkinlikler, bulunduğunuz projeler ve katıldığınız topluluklar hakkında da sorular yöneltebilirler. Bu sorulara hazırlıklı olabilmek için mülakattan önce eğitim hayatınızı gözden geçirerek kendinize bir liste oluşturun ve böyle bir soruyla karşılaştığınızda yaptığınız bu işleri ve bu işlerin size neler kattığını olabildiğince kısa bir şekilde açıklayın. Böylece farklı ve yeni konularda kendinizi geliştirmeye açık olduğunuzu göstermiş olursunuz.

Ölçülebilir Başarı Örnekleri

Mülakat sırasında kendi kişiliğinizi tanımlamak için “Başarılı bir insanım.”, “Takım arkadaşlarıma her zaman yardımcı olmaya çalışırım.”, “Kendimi geliştirmeye çok açığım.” gibi cümleler kullanmak yerine özellikle iş hayatınızda karşılaştığınız ve başarıyla çözdüğün sorunlardan, bu sorunları çözerken ki tutumunuzdan, ayrıca çözüm aşamasının size kattığı derslerden bahsederseniz karşınızdaki uzmanlar kişiliğinize dair daha net bir fikir elde etmiş olurlar. Böylece somut örneklerle kendinizi anlattığınız için diğer adaylar arasında akılda kalma şansınızı arttırmış olursunuz.

Olumlu Tutum ve Esneklik

Yapılan araştırmalara göre, iş hayatında katı kuralları ve belli bir çalışma düzeni olan adaylara göre, kendini geliştirmeye açık ve esnek çalışma şartlarına sahip olan adayların daha çok tercih edildiği gözlemlenmiştir. İş hayatı her zaman belli kalıplarla ilerlemek yerine günümüzün şartlarına uyum sağlayarak ilerler. Bu sürecin içinde bulunan kişiler de yeniliklere uyum sağladığı sürece var olabilirler. Bu nedenle adaylar kendini geliştirmeye ve iş tanımları dışında yeni görevler almaya her zaman açık olmalıdır. Mülakat sırasında da bu tarz durumlara hazırlıklı olduğunuzu ve gelişimi her zaman desteklediğinizi belirtirseniz bu iş için uygun aday olduğunuza dair İK uzmanlarını ikna edebilirsiniz.

Görgü

İş hayatında başarılı olabilmek için duygusal tavırlardan çok saygı ve mantık çerçevesinde davranılması gerekir. Her çalışanın iş arkadaşlarına karşı belirli bir görev ve sorumluluğu vardır. Bu nedenle herhangi bir sorun anında gerekli saygı ve özeni göstererek çalışmaya devam etmek durumundadır. Mülakatlar sırasında size yöneltilen bazı sorularla bu gibi durumlarda olası tepkileriniz ölçülür. Hem iş hayatında başarılı olmak hem de mülakat sırasında bu sorulara yeterli cevabı vererek çalışmalarınızı profesyonel bir şekilde yürüteceğinizi kanıtlamış olursunuz.

 

Kaynak: Job Interview Tips | Prepare for Interview. (n.d.). Retrieved November 25, 2017, from https://www.monster.co.uk/career-advice/article/five-essential-points-to-get-across-in-an-interview

İlgili Bloglar

 • Jan 1, 1970
  Mülakat Sırasında En Fazla…

  Negatiflik Okuldaki ya da iş hayatındaki geçmiş deneyimleriniz ne kadar kötü olursa olsun mülakatlara negatif görüşlerle gitmeyin. Eski iş deneyimlerinin konusu açıldığında, adaylar en makul..

  0 Daha Fazla
 • Jan 1, 1970
  Stajyerlerin Şirketinize Sağlayacağı Faydalar

  Farklı ve çok yönlü bakış açısı her zaman şirketiniz için yararlı olacaktır. Rutin işlerdeki sıradan prosedürler bazen dışarıdan bir gözle bakıldığında kusurlu olabilir ya da..

  0 Daha Fazla
 • Jan 1, 1970
  Örnek CV

  Örnek CV'mizi  indirebilirsiniz.

  0 Daha Fazla
 • Jan 1, 1970
  Mutlu Çalışan = Mutlu…

  Yoğun iş temposunun içinde birçok işveren, çalışan mutluluğunun önemini unutmaktadır. Bunun yanında bu konuda farkındalığı gelişmiş şirketler de vardır. Çünkü artık büyük şirketler, liderler ve..

  0 Daha Fazla
 • Jan 1, 1970
  Başvurularda ön yazı nasıl…

  Ön yazınızı kişiselleştirin. Ön yazınızın tasarımı özgeçmişinizin tasarımıyla uyumlu olmalı. İyi bir giriş cümlesi! Başvurduğunuz işle alakalı yaptığınız en ilgi çekici şey nedir? Neden bu..

  0 Daha Fazla

Yorum Bırakın