İstanbul İkitelli Şehir Hastanesi

ikitelli-sehir-hastanesi
2 Yorum

İstanbul İkitelli Şehir Hastanesi Projesi, Sağlık Bakanlığı tarafından Kamu Özel İşbirliği modeli ile yapılan Türkiye’nin en büyük 3. sağlık yatırım projesi olup, İstanbul ve çevre illere hizmet verecektir. Proje Rönesans Sağlık Yatırım’ın Japon Sojitz ortaklığı ile hayata geçirilecek ve 10 bin kişiye istihdam sağlayacaktır. Bu kapsamda, projenin hayata geçirilmesi için gereken tutarın yüzde 80’ine denk gelen yaklaşık 1,5 milyar dolar, 8 farklı global finans kuruluşundan sağlanmıştır. Günlük 23 bin 600 hastaya hizmet verecek ve inşaatına 1 Ekim 2017’de başlayacak hastane 2020’de hizmete açılacaktır.

Dünyanın en büyük hastaneleri arasına girmeye hazırlanan proje, şimdiden önemli bir ödülü de Türkiye’ye kazandırmasıyla dikkat çekmektedir. İş dünyasının en prestijli yayın organlarından Thomson Reuters’ın Project Finance International Awards (PFI- Uluslararası Finans Proje Ödülleri) kapsamında Avrupa’da “Yılın PPP Anlaşması” ödülünü kazanan projenin ödülü 7 Şubat 2018’de Londra’da düzenlenecek özel bir törenle takdim edilecektir.

Türkiye’nin kuzey batısında İstanbul ilinin Başakşehir ilçesinde, toplam 790.000 m2 alan üzerine kurulmuş olan proje Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve TEM bağlantı yollarına ilaveten metro istasyonu planlaması ile sağlık hizmetlerine, en hızlı ve en rahat bir şekilde ulaşabilmeyi sağlayacaktır. İstanbul İkitelli Şehir Hastanesi, Ana hastane, ortak bir çekirdek yapı etrafına kurulmuş olan 6 adet bloktan oluşmaktadır ve içerisinde şu hastaneler bulunmaktadır:

  • 469 yatak kapasiteli Genel Hastane
  • 327 yatak kapasiteli Kalp ve Damar Hastalıkları Hastanesi
  • 311 yatak kapasiteli Ortopedi ve Nöroloji Hastanesi
  • 521 yatak kapasiteli Çocuk Hastanesi
  • 359 yatak kapasiteli Kadın Hastanesi
  • 367 yatak kapasiteli Onkoloji Hastanesi
  • 128 yatak kapasiteli Psikiyatri Hastanesi
  • 200 yatak kapasiteli Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi

İleri teknoloji ve ekipmanlarıyla da ön plana çıkacak hastanede, ameliyatlar Türkiye’de sayılı sağlık kurumunda bulunan Da Vinci Robotu ile gerçekleştirilecektir.

Radyasyon onkolojisi alanında, Cyberknife ve Thomotherapy gibi ileri teknoloji cihazlarla hizmet veren sayılı hastaneler arasına girecek olan hastane, ameliyat esnasında, cerrahi işlem gerçekleştirilirken, aynı anda radyolojik görüntüleme imkanı tanıyan Hibrid MRI Ameliyathalerine de sahip olacaktır.

2.682 yatak kapasitesi ve 1.000.000 m2 kapalı inşaat alanı ile İstanbul İkitelli Şehir Hastanesi, ana hastane binasına yerleştirilecek olan 2.040 sismik izolatörle, “Dünyanın En Büyük Sismik İzolatörlü Binası” unvanına sahip olacaktır.İstanbul İkitelli Şehir Hastanesi, dünyanın en ileri teknolojisine sahip deprem izolatörleri sayesinde, yaşanması olası en şiddetli deprem sırasında ve sonrasında bile tüm operasyonel faaliyetlerini, hiç bir aksama olmadan, yerine getirmeye devam edecektir.

İlgili Bloglar

Blog gönderisi bulunamadı.

2 Yorum

Yorum Bırakın