Mülakat Sırasında En Fazla Yapılan Hatalar

Mülakatta Yapılan Başlıca Hatalar
0

Negatiflik

Okuldaki ya da iş hayatındaki geçmiş deneyimleriniz ne kadar kötü olursa olsun mülakatlara negatif görüşlerle gitmeyin. Eski iş deneyimlerinin konusu açıldığında, adaylar en makul şikayetlerde bile olumlu dönüşler yapmaya hazır olmalıdırlar. Tüm bunları yaparken kendinize olan saygınızı kaybetmeyin ve yalan söylemeyin. Eğer yalanınız yakalanırsa başvurunuz anında iptal olur. Unutmayın ki güven en önemli şeylerden biridir.

Mülakata uygun giyinmemek

İlk görünüş, işi isteme konusunu ne kadar ciddiye aldığınızın göstergesi olduğu için önemlidir. Bu nedenle, genel kural resmi kıyafetlerle görüşmeye gitmektir. Kot gibi günlük kıyafetler yerine ütülü kıyafetler ve temiz ayakkabılar tercih etmelisiniz. Hayatınız boyunca yapmak isteyeceğiniz iş için profesyonel hayata uyumlu olduğunuzu göstermek önemlidir.

Çok fazla ya da çok az konuşmak

Çok fazla konuştuğunuzda asıl noktadan uzaklaşırsınız, az konuştuğunuzda da karşı tarafta anlatacak çok şeyi olmadığı hissine neden olursunuz. En iyi yöntem, cevaplarınızın giriş, gelişme sonuç içeren kısa denemeler gibi olmasıdır.

Yeterli araştırma yapmamak

Şirket ya da başvurduğunuz iş tanımı hatta şaşırtıcı mülakat sorularına karşı araştırma yapıp yeterli bilgiyi elde etmeniz gerekir. Hazırlıksız yakalanmak tecrübesizliğin getirdiği endişe ve heyecanla bir araya geldiğinde iyi sonuçlar elde etmezsiniz. Mülakatı gerçekleştirecek kişiyle ilgili bilgileri Linkedin gibi sosyal medya kanalların, şirkete dair bilgileri de kendilerine ait internet sitesinde öğrenerek gitmek akıllıca bir hareket olabilir.

Soru sormamak

Genelde mülakatlar, adayın geçmiş deneyimlerini ya da sahip olduğu nitelikleri anlattığı görüşmeler olarak bilinir. Ama aslında gerçek hiç de öyle değildir. Mülakatların bir diğer amacı da adayların ilgili pozisyona gösterdiği ilgili ölçebilmektir. Buradaki önemli nokta mülakata gelmeden önce bilmeniz gereken soruları sormamaktır. Bunun yerine şu anki ekonominin şirketin işlerini nasıl etkilediği gibi sorular sormalısınız. Böylece karşı tarafa, şirketle ilgili profesyonel ve ciddi düşünceleriniz olduğunu gösterirsiniz. Ayrıca, geri bildirim isteyerek mülakatı yapan kişinin sizin hakkınızda aklına takılabilecek bir düşünceyi önlemiş olursunuz.

Yeni mezun adaylar mülakat sırasında karşı tarafı nasıl etkiler?

Araştırmalar, genelde mülakatın ilk iki ya da üç dakikasında aday hakkında karar verildiğini gösteriyor. Bu nedenle iyi bir el sıkışmaya, etkileyici bir gülüşe ve kendinize güvendiğinizi gösteren bir vücut diline sahip olduğunuzdan emin olun.

Kendine güven önemlidir. Kaybedecek bir şeyiniz yok. Bu yüzden, karşınızdakine gerçekte kim olduğunuzu gösterin.

Mülakata gitmeden önce iş tanımı ve aranan nitelikleri inceleyin ve sahip olduğunuz hangi özelliklerin bu tanımlara uyduğunu ya da yaptığınız hangi işlerin bu tanımlar dahiline girdiğini iyice düşünün.

 

Kaynak: www.theguardian.com

 

İlgili Bloglar

 • Jan 1, 1970
  İş Görüşmesine Nasıl Hazırlanırım?

  İş görüşmeniz var ve nasıl hazırlanacağınızı bilmiyor musunuz ? Panik yapmanıza hiç gerek yok bu yazımıza ufak bir göz atmanız yeterli ? İş görüşmeleri ilk..

  0 Daha Fazla
 • Jan 1, 1970
  Stajyerlerin Şirketinize Sağlayacağı Faydalar

  Farklı ve çok yönlü bakış açısı her zaman şirketiniz için yararlı olacaktır. Rutin işlerdeki sıradan prosedürler bazen dışarıdan bir gözle bakıldığında kusurlu olabilir ya da..

  0 Daha Fazla
 • Jan 1, 1970
  Özgeçmişiniz Nasıl Görünmeli?

  Özgeçmişinizin formatına dikkat edin. Temiz şık bir yazı tipi olan düzgün, net ve dengeli bir özgeçmiş tasarlayın.     “3 saniye kuralı“ Özgeçmişinizin ilk üçte..

  0 Daha Fazla
 • Jan 1, 1970
  İş Mülakatlarında Dikkat Edilmesi…

  Birçok aday işe alım sürecinde en zor kısmın mülakat aşaması olduğunu savunur. Birçok zorlu aşamayı geçtikten sonra mülakatlarda yapılan ufak yanlışlar nedeniyle diğer adaylar arasından..

  0 Daha Fazla
 • Jan 1, 1970
  Örnek CV

  Örnek CV'mizi  indirebilirsiniz.

  0 Daha Fazla
 • Jan 1, 1970
  Mutlu Çalışan = Mutlu…

  Yoğun iş temposunun içinde birçok işveren, çalışan mutluluğunun önemini unutmaktadır. Bunun yanında bu konuda farkındalığı gelişmiş şirketler de vardır. Çünkü artık büyük şirketler, liderler ve..

  0 Daha Fazla
 • Jan 1, 1970
  Başvurularda ön yazı nasıl…

  Ön yazınızı kişiselleştirin. Ön yazınızın tasarımı özgeçmişinizin tasarımıyla uyumlu olmalı. İyi bir giriş cümlesi! Başvurduğunuz işle alakalı yaptığınız en ilgi çekici şey nedir? Neden bu..

  0 Daha Fazla

Yorum Bırakın