Mutlu Çalışan = Mutlu İşveren

video-fit-img1
0

Yoğun iş temposunun içinde birçok işveren, çalışan mutluluğunun önemini unutmaktadır. Bunun yanında bu konuda farkındalığı gelişmiş şirketler de vardır. Çünkü artık büyük şirketler, liderler ve yöneticiler, başarı ve kar için mutlu çalışanlara sahip olmanın şart olduğunun farkındalar. Bu şirketler üretim ve problem çözmedeki verimliliğin çalışanların motivasyonundan geçtiğini çok kısa sürede anlamıştır ve bu politikayı ilke edinmiştir. Eğer siz de bu şirketlerin yöntemlerinden yararlanmak istiyorsanız bu içeriğimizin işinize yarayacağını düşünüyoruz.

Araştırmalar başarının yolunun mutluluk, memnuniyet ve bağlılıktan geçtiğini söylüyor. Mutlu çalışanlar, mutsuz çalışanlara kıyasla yüzde 70’e kadar daha verimli performans gösteriyorlar.

Şirketlerde Mutluluğu Artırmanın Formülleri Nelerdir?

 • Kurum içi samimi iletişim

Yöneticiden çalışana bilgiler ne kadar doğru ve şeffaf iletilirse kurum içerisindeki iletişimsel kopukluğun o denli üstesinden gelinir. Çalışanlar iş tanımlarını, işin amaçlarını, sorumluluklarını ne kadar iyi bilirse işinde de o derece başarılı olacaklardır. Bu konuda çalışanların birbirleriyle olan etkili iletişimi de önemli rol oynamaktadır. Bu nedenle çalışanlar diledikleri zaman özgürce fikirlerini paylaşabileceği, birbirleriyle ve yöneticileriyle kolaylıkla iletişime geçebileceği ortamlar sağlanmalıdır.

 • Liderlik ve bütünlük

Şirket yöneticilerinin çalışanlarına patronluk taslamak yerine, etkili iletişim yoluyla onlara önderlik ederek birlikte hareket edilmesini sağlaması, çalışan mutluluğu açısından hayati öneme sahiptir ve aynı zamanda bu durum çalışanların kuruma olan bağlılığını arttıracaktır.

Ayrıca çalışanların gelişimi, motivasyonu ve mutluluğu için çalışmalar yapıp onlara ilham veren, yenilikleri takip eden bir görüntü çizen liderler istedikleri sonuca daha çabuk ve sağlıklı yaklaşmaktadır.

 • Kurum içi sosyal paylaşım

Yöneticiler, çalışanlar, departmanlar arasındaki paylaşım kültürünü ve ortak var olma duygusunu hafta sonu düzenlenilebilecek bir organizasyonla sağlayabilirsiniz. Bu tarz etkinlikler kesinlikle çalışanınızın motivasyonunu yükseltecektir.

 • Çalışanın aitlik hissi

Çalışanlar keyif aldıkları ve rahat hissettikleri ortamlarda çalışmayı arzu eder ve böylece kendilerini kurumlara daha bağlı hissederler. Google, Facebook, Microsoft gibi başarılı şirketler bu konuya oldukça dikkat etmektedir.

 • Çalışan merkezli yaklaşım

Mutlu ve kuruma bağlı çalışan yaratmanın en iyi yollarından biri çalışan odaklı bir politika izlemektir. Kurumlar çalışanlarında değer yaratabilmek ve bu çerçevede amaçlarına ulaşmak istiyorsa öncelikle iyi kurgulanmış bir iç iletişim sistemine yatırım yapmalıdırlar.

 • Kurum kültürünün empoze edilebilmesi

Her şirketin kendine ait bir kültürü vardır. Bunu çalışanlarına en etkili şekilde aşılayabilmesi hem çalışanın kuruma alışmasını, kurumu benimsemesini sağlayacaktır hem de çalışanın performansını yükseltecektir. Kurumun kendi kültürünü sürdürebilmesi için en avantajlı yollardan biri Intranet kullanmasıdır. Intranet, sadece belirli bir kuruluş içindeki bilgisayarları, yerel ağları ve geniş alan ağlarını birbirine bağlayan bir ağdır. Intranet, hem mevcut çalışanlar hem de kuruma yeni katılacak çalışanlarda paylaşımlar ve mutluluk üzerine inşa edilen kurum kültürüne çok daha kolay adapte olmalarına imkan tanımaktadır. Bu imkanın tanınması, kurumların insan odaklı bir yönetim anlayışına sahip olunduğunu da çalışanlarına gösterebilme imkanı sunmaktadır.

 • Güvence

Çalışanlar kurum içindeki geleceğinin belirsiz olmasını istemez. Eğer çalışanlarınıza onların geleceklerine önem verdiğinizi gösterirseniz, çalışanınız yaptığınız işi sadece bir para kaynağı değil gelecek güvencesi olarak da görür. Bu yüzden şirketin hedefleri net ve çalışanların gelecek planlarıyla bağlantılı olmalıdır.

Kaynak:

 • iyihisset.com
 • linkedin

İlgili Bloglar

 • Jan 1, 1970
  Mülakat Sırasında En Fazla…

  Negatiflik Okuldaki ya da iş hayatındaki geçmiş deneyimleriniz ne kadar kötü olursa olsun mülakatlara negatif görüşlerle gitmeyin. Eski iş deneyimlerinin konusu açıldığında, adaylar en makul..

  0 Daha Fazla
 • Jan 1, 1970
  İş Görüşmesine Nasıl Hazırlanırım?

  İş görüşmeniz var ve nasıl hazırlanacağınızı bilmiyor musunuz ? Panik yapmanıza hiç gerek yok bu yazımıza ufak bir göz atmanız yeterli ? İş görüşmeleri ilk..

  0 Daha Fazla
 • Jan 1, 1970
  Stajyerlerin Şirketinize Sağlayacağı Faydalar

  Farklı ve çok yönlü bakış açısı her zaman şirketiniz için yararlı olacaktır. Rutin işlerdeki sıradan prosedürler bazen dışarıdan bir gözle bakıldığında kusurlu olabilir ya da..

  0 Daha Fazla
 • Jan 1, 1970
  Özgeçmişiniz Nasıl Görünmeli?

  Özgeçmişinizin formatına dikkat edin. Temiz şık bir yazı tipi olan düzgün, net ve dengeli bir özgeçmiş tasarlayın.     “3 saniye kuralı“ Özgeçmişinizin ilk üçte..

  0 Daha Fazla
 • Jan 1, 1970
  İş Mülakatlarında Dikkat Edilmesi…

  Birçok aday işe alım sürecinde en zor kısmın mülakat aşaması olduğunu savunur. Birçok zorlu aşamayı geçtikten sonra mülakatlarda yapılan ufak yanlışlar nedeniyle diğer adaylar arasından..

  0 Daha Fazla
 • Jan 1, 1970
  Örnek CV

  Örnek CV'mizi  indirebilirsiniz.

  0 Daha Fazla
 • Jan 1, 1970
  Başvurularda ön yazı nasıl…

  Ön yazınızı kişiselleştirin. Ön yazınızın tasarımı özgeçmişinizin tasarımıyla uyumlu olmalı. İyi bir giriş cümlesi! Başvurduğunuz işle alakalı yaptığınız en ilgi çekici şey nedir? Neden bu..

  0 Daha Fazla

Yorum Bırakın