proCE 18′ Gayrimenkul Geliştirme Yarışması

proCE 18'

ProCE ülkemizde lisans seviyesinde yapılan ilk gayrimenkul geliştirme yarışmasıdır. Yarışmacılar takımlar halinde katılırlar. Takımlarda inşaat mühendisliği, mimarlık, işletme, ekonomi, muhasebe, uluslararası ticaret, maliye, işletme mühendisliği, çevre mühendisliği, gayrimenkul geliştirme, peyzaj mimarlığı ve şehir bölge planlama bölümlerinden 2., 3. ve 4. sınıf öğrencileri yer alabilirler.


Yarışmacıların görevi onlara verilen hayali parayla, belirtilen arazi üzerinde, çalıştıkları şirketin yeni yatırımını belirlemek ve bunu şirketin sahibi olan jüri üyelerine sunmaktır.


Yarışmaya katılan takımlar 3 aşamadan geçer.

1. aşamada yarışmacılar takımlarını oluşturup başvurularını yaptıktan sonra projelerini hazırlarken onlara yol gösterecek olan seminerlere katılmak için Boğaziçi Üniversitesi’ne gelirler. Sektörünün önde gelenleri tarafından verilecek olan 2 günlük seminerler dizisinin ardından takımlar, Boğaziçi Üniversitesi’nden ayrılırlar. Takım arkadaşlarıyla beraber projelerini geliştirmeleri için önlerinde 30 günlük süreleri vardır.

2. aşamada bir aylık süreçte projelerini oluşturan takımlar, sunumları ve hazırladıkları posteri göndererek ön eleme aşamasına katılırlar. Projeler, Boğaziçi Üniversitesi akademisyenlerinden oluşan jüri tarafından değerlendirilecektir.

3. aşama ise ön elemeden bir hafta sonradır. Seçilen 5 takım en az 2 üyesiyle beraber Boğaziçi Üniversitesi’ne gelerek, projelerinin geliştirilmiş halini sponsor firmaların üst düzey çalışan ve yöneticilerinden oluşan final jürisine sunarlar.


19 Ekim’de yapacağımız arazi gezisinde katılımcılar araziyi inceleyip 20-21 Ekim’de yapacağımız seminerlerden edindikleri bilgiler doğrultusunda bu arazi üzerine bir gayrimenkul geliştirirler.

Takım başvurularımız devam etmektedir. Katılımcılar isterlerse bireysel ya da gözlemci olarak da yarışmaya başvurabilirler. Bireysel başvurular toplanıp bir katılımcı havuzu oluşturulacak ve herhangi bir meslek dalından eksiği bulunan takımlar karşılıklı anlaşılması halinde takımına bu havuzdan öğrenci katabilecek veya yine bu havuzdan yeni takımlar oluşturulabilecektir.


Daha detaylı bilgi için: Websitesi, Instagram, Facebook adreslerini ziyaret edebilirsiniz.