Stajyerler için İşverenlere Sağlanan Devlet Teşvikleri

Stajyer Desteği İşkur
0

Bir önceki içeriğimizde stajyerlerin şirketinize sağladığı faydalardan bahsetmiştik. Bu içerikte de bu faydaların en önemlilerinden biri olan devlet teşvikinden bahsedeceğiz.

Yeni düzenlenen 3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanunun 25. maddesinde 6764 sayılı kanuna göre işletmelerde staj yapan öğrencilere ödenecek ücretler belirlendi. 2017’den itibaren stajyer öğrenciler 421,21 TL’den az maaş almayacağı belirlendi. Ancak bunun yanında devletin bu maaşa katkısı da yasalaştı. Düzenlemeye göre maaşın üçte ikisini İŞKUR’un verecek. Bu da demek oluyor ki devletin katkısı önemli bir ölçüde.

İşletmelerin stajyer öğrencilere vermek zorunda olduğu alt ve üst sınır şu şekilde belirlendi:

  • Yirmi ve üzerinde personel çalıştıran kurumlarda staj yapan öğrencilere en az asgari ücretin net tutarının yüzde otuzu(421,21 TL) ödenecek ve İŞKUR bu tutarın üçte birine katkı sağlayacak.
  • Yirmiden az personel çalıştıran kurumlarda staj yapan öğrencilere en az asgari ücretin net tutarının yüzde on beşi(210,60 TL) ödenek ve İŞKUR bu tutarın üçte ikisine katkı sağlayacak.

Devletin sağladığı bu büyük ölçüde katkının yanında stajyerlerin sigorta primlerinin öğrencilerin okuduğu eğitim kurumlarınca sağlandığını düşünürsek bu fırsat iş yeriniz için gayet önemlidir.

 

Kaynak: http://www.sabah.com.tr/yazarlar/erdem/2017/03/25/stajyerin-maasi-devletten

İlgili Bloglar

  • Jan 1, 1970
    CV Hazırlama Teknikleri

    Doğru şekilde hazırlanmış bir CV, olası bir iş başvurusu için işvereni, doğru adayın siz olduğunuza ikna etmenin ilk aşamasıdır. Peki mevcut bir pozisyon için onlarca..

    0 Daha Fazla

Yorum Bırakın